19
May

Çoklu Yüzük Kullanmanın Püf Noktaları

Takı trendleri her yıl değişiyor, yeni tarzlar sunuyor. Son yılların en belirgin takı trendi yüzük kombini yapmak diyebiliriz. Birkaç yüzük birden kullanıp şık kombinasyonlar yapmak çok trend. Ancak bu trende uyum sağlamaya çalışırken birkaç detaya dikkat etmek gerekiyor. Hangi modeller birbiriyle uyumlu? İnce ve kalın tasarımlar bir arada kullanılır mı? Nişan ve evlilik takılarıyla uyumlu kombinasyon nasıl yapılır? Akla takılan tüm soruların yanıtını sizler için uzman görüşleriyle derledik. Hadi gelin birlikte inceleyelim.

Geçmişten Günümüze Takı Trendlerindeki Değişim

Zarif, modern, klasik, şık gibi sıfatlarla birlikte anılan yüzükler, geçmişten bu yana her zaman ana aksesuarlardan biri olarak yerini koruyor. Yüzük, belli bir noktadan sonra kişilerin vazgeçilmez aksesuarı haline geldi. Geçmişten bu yana yüzük kullanımına baktığımızda eski fotoğraflar, eski mücevher ritüelleri bize yüzük kullanımının yaygınlığını ve önemini gösteriyor. Zarif elleri süsleyen zarif tasarımlar, geçmişte kullanılan tek takı olmanın ihtişamını yansıtıyordu.

Aile büyüklerini incelediğinizde genellikle tek parmağa takılan tasarımları tercih ettiklerini gözlemleyebilirsiniz. Bu tasarım genellikle alyanstır. Arşiv fotoğrafları da bu tercihi doğruluyor. Modern çağda ise yüzük kullanımı benzersiz değişimlere imza atıyor. Yüzükler günümüzde hala çok seviliyor ancak kimse tek alyans ya da farklı mücevherle yetinmek istemiyor. Yüzük kombini son yılların en sevilen modası artık. Mücevheratın daha da önem kazandığı, herkesin kendi aksesuar tarzını oluşturduğu çağımızda, mücevher kombinasyonları büyük ilgi görüyor.

Mücevher kombinasyonu yaparken detaylara dikkat ediliyor, en doğru kombin ile şık takı tarzı oluşturuluyor. Geçmişteki takı anlayışını tümüyle değiştiren bu yenilik, genç kuşakla başlıyor, ilerleyen yaş grubuna kadar uzanıyor.

Doğru Tasarım için El Yapısına Göre Hareket Edilmeli

Yüzük kombinasyonu yaparken de yeni modeller satın alırken de önce el tipinizi, parmak yapınızı tanımaya özen gösterin. Takı tasarımcıları için ince ve uzun parmaklara sahip el yapısına sahip olanlar oldukça şanslı sayılıyor. Çünkü ince ve uzun ellerde çoklu yüzük kullanmak asla fazlalık hissi oluşturmuyor.

El yapınız inceyse seçimlerinizde minimal tasarımlar kadar gösterişli, taşlı, kalın tasarımlara da yönelebilirsiniz. Bir parmağınıza kalın, diğer parmağınıza ikili ince ya da her parmağınıza kalın modeli destekleyecek daha minimal tasarımlar tercih edebilirsiniz.

Daha kalın ya da küt parmak yapınız varsa çoklu yüzük kombini yaparken ince, sade yüzüklerin şıklığını tercih edebilirsiniz. İnce tasarımlar parmaklarınızı uzun gösterir, birden fazla yüzük taktığınızda dengeli bir görünüm kazandırır.

Aksesuar Dengesini Korumaya Dikkat Edin

Uzun yıllardır çok moda olan eklem yüzükleri, her kombinde şıklığı tamamlıyor. Özellikle pırlanta tektaş yüzükler ile dengeli şıklık sağlanabiliyor. Tektaş ya da pırlantalarla kombin yapmak istediğinizde eklem yüzüklerinin minimaliz şıklığından yararlanabilirsiniz. Aksesuar dengesini sağlamak kalabalık ve yorucu görüntü oluşturmayı önlemek açısından önemlidir. Yüzükler parmağınızda olduğu sürece gözünüzün yorulmaması için uyumlu renk ve formlar kullanmaya dikkat edin. Örneğin, tektaşınızla beraber ince tamtur pırlanta kullanabilirsiniz. Nişan yüzüğü parmağınıza tektaş, orta parmağınıza tamtur işaret parmağınıza ise eklem yüzüğü takarak kombinasyonu tamamlayabilirsiniz.

Farklı Renk Kombinasyonları Deneyin

Mücevher ve aksesuar kombinlerinde alışagelmiş kuralları yıkmak çok fresh bir takı tarzı oluşturmayı sağlıyor. Aksesuar kullanımında renk uyumu artık sıkıcı bir kurala dönüştü. Birçok kişi tek renk kuralını bozarak yeni bir trend oluşturuyor: Birden fazla renk takı kullanmak! Çoklu yüzük kombini yaparken sizler de yeniliğe açık olabilirsiniz. Pırlantalı yakut yüzükler ile zümrüt tasarımları bir arada meç edebilir, renkli bir aksesuar kombini yapabilirsiniz. Çoklu mücevher kombini yaparken farklı renkler ve taşlar kullanacaksanız eğer el yapınıza göre hareket etmeye, biraz ince modeller tercih etmeye dikkat edin.