Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır
20
Nis

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır?

Gerçek pırlanta son zamanların en gözde aksesuarları arasında yer alır. Pırlantanın zarafeti, her ortamda büyüleyici bir görünüme sahip olmanızı sağlar. Gerçek pırlanta özel anlamlar da taşır. Aşk ve bağlılık, romantik duygular bu taş üzerinden ifade edilir. Gerçek pırlanta elmastan elde edilir.

Elmasın bulunuşu, milattan önceki yıllara dayanır. Volkanik etkilerle ortaya çıkan yarıklarda yapılan incelemeler neticesinde elmas madeni keşfedilir. Hindistan’da ortaya çıkan bu değerli taş, İpek Yolu üzerinden farklı ülkelere götürülür. Hindistan’dan sonra Brezilya ve farklı ülkelerde de elmas yatakları bulunmuştur.

Elmas, son derece değerli bir taştır. Ayrıca söz konusu taşı çıkarmak kolay bir işlem değildir. Elmasın parçalanmadan çıkarılması için özel yöntemler kullanılır. Çıkarılan elmasların büyük bir kısmı endüstriyel alanlarda kullanılır. Takı olarak elmasın kullanım oranı ise %20 civarındadır. Elmaslar çıkarıldıktan sonra şekillendirilir ve pırlanta halini alır.

Üretim aşamasında elmas tozu yağı kullanılır. Elmasın yüzeyinin orantılı bir görünüme sahip olması önemlidir. Kesme işlemi titiz bir şekilde yapılmalıdır. Böylece istenilen görüntüye kolayca ulaşılır.

Elmasın işlenmesi neticesinde elde edilen gerçek pırlanta çeşitleri, dünyanın en gözde takı malzemeleri arasında yer almaya başlamıştır. Ancak gerçek pırlanta maddi açıdan yüksek bir değere sahip olduğu için sahte pırlantanın da üretilmesi kaçınılmaz olmuştur. Bu nedenle pek çok kişi gerçek ürünleri nasıl tanıyacağı sorusuna cevap arar.

Pırlantanın gerçek olup olmadığının anlaşılması için belli yöntemler kullanılır. Bu yöntemlerin yanı sıra güvenilir bir marka tercih etmek de “Gerçek pırlanta taşı nasıl anlaşılır?” diye merak edenlerin bilmesi gereken bir detaydır. “Pırlanta gerçek mi nasıl anlaşılır?” sorusuna cevap olarak sertifikalı ürünlerden de bahsedilmelidir. Gerçek pırlanta ürünler, sertifikalı olarak satışa sunulur.

Laboratuvar Pırlantası ve Gerçek Pırlanta Arasındaki Fark Nedir?

Gerçek pırlanta satın almak ve dolandırıcılık olayıyla karşılaşmak istemeyenler, marka seçimini doğru yapmalıdır. Laboratuvar pırlantası ile gerçek pırlanta arasındaki fark kolayca dikkat çeker. Basit yöntemlerle aradaki farkı anlayabilirsiniz.

“Pırlanta nasıl anlaşılır?” sorusunu cevaplarken sertifika bilgisi de önemlidir. Sertifikalar, bu konuda yetkili kurumlar tarafından verilir. Pırlantanın gerçekliğinin kanıtlanmasını sağlayan pek çok kurum vardır. Bunların arasında en fazla bilinenler şöyle sıralanabilir:

 • Gemological Institute of America
 • American Gem Society
 • International Gemological Institute
 • European Gemological Laboratory
 • HRD sertifikası

Gerçek pırlanta sertifikaları yüzük, kolye, küpe gibi ürünler satın alırken kapsamlı bilgi edinmenizi sağlar. Karat değeri, renk, ağırlık, berraklık gibi konularda bilgi almanızı sağlayan sertifikalar, gerçek pırlanta ile beraber verilir. Sertifika üzerinde yer alan kod ile sertifikanın orijinalliği test edilir. Sahte modellerde sahte belge kullanılabilir ya da sertifika yoktur. Aynı zamanda görünümden de sahtelik tespiti yapabilirsiniz.

Gerçek pırlanta almanın sahte taşlara göre pek çok avantajı vardır. Sahte taşlar, bulundukları alandan kolay bir şekilde düşebilir. Aynı zamanda çizilme ve kısa sürede matlaşma gibi sorunlar da yaşanır. Duruşuyla hemen kendini belli eden sahte modellerden uzak durmakta fayda vardır. Gerçek pırlanta satın alarak uzun yıllar, zarafeti ve şıklığı yaşayabilirsiniz.

Gerçek Pırlanta Nasıl Anlaşılır

Gerçek Pırlantayı Anlamak İçin Yapılacak Testler Nelerdir?

Gerçek pırlanta detayının yanı sıra kaliteye de dikkat etmek de önemlidir. Gerçek pırlanta tespit çalışmalarına başlamadan önce 4C kavramını bilmek gerekir. 4C olarak belirtilenler; renk, kesim, karat ve berraklık olarak sıralanır. Elmas değerli taşı genellikle renksiz bir yapıya sahiptir. Ancak mavi, yeşil, kahverengi gibi farklı renkler de vardır. Öte yandan ekstra beyaz olarak bilinen ve değer bir hayli yüksek olan bir tür de vardır. Kesim, karat ve berraklık için de farklı seviyeler söz konusudur.

Farklı renklerdeki pırlantanın gerçek olup olmadığını anlamaya yönelik testlerin başında ışıltı testi gelir. Pırlantanın ışıktaki yansımasına bakarak orijinalliğini anlayabilirsiniz. Işık altında taşı incelediğinizde, beyaz ışıkta parlama varsa gerçek pırlantayı satın almışsınız, demektir. Pırlanta yüzük ve diğer çeşitlerde renkli parlamalar olması da orijinallik göstergesidir.

Gerçek pırlanta nasıl diye merak edenler, büyüteç testi yönteminden de yararlanabilir. Yakınlaştırma özelliği olan bir büyüteç ile inceleme yapılır. Eğer kusursuz bir görüntü varsa sahtelik şüphesi doğar. Ancak testlerle sonuç elde etmek, her zaman çok sağlıklı değildir. Aynı anda birden fazla test uygulamak ya da bir uzmandan görüş istemek daha sağlıklıdır. Su testi uygulanabilecek bir diğer yöntemdir. Dibe batma olursa orijinal, dibe batma olmazsa sahte bir taştan bahsedilebilir.

Satın aldığınız bir takının gerçek mi değil mi olduğunu çözmek için gazete testinden yararlanabilirsiniz. Gazetenin yazılı bir kısmına pırlantayı yerleştirebilirsiniz. Taşın üzerinden gazete yazılarını okuyabiliyorsanız sahtelik şüphesi doğar. Gerçek pırlanta ışığı düz olarak yansıtmaz. Bu nedenle yazıların okunması mümkün olmaz.

Gerçek Pırlanta Ürünler

Gerçek pırlanta ürünler arasında yüzük, küpe, kolye, bileklik gibi seçenekler vardır. Ayrıca saat, tesbih gibi aksesuarlarda da taş kullanımı yaygındır. Gerçek pırlanta, metal malzemeler üzerine son derece estetik bir şekilde işlenir. Farklı model seçeneklerinin olması sayesinde gerçek pırlanta herkesin zevkine uygun hale gelir.

“Gerçek pırlanta yüzük nasıl anlaşılır?” gibi sorularla boğuşurken marka seçiminin ne denli önemli olduğunu bilmeniz gerekir. Gerçek pırlanta yüzük ve farklı seçenekler için her zaman Model Pırlanta ayrıcalığını tercih edebilirsiniz. 1969 yılında pırlanta faaliyetlerine başlayan firmamız, şu anda sektörün lideri konumundadır.

Pırlanta satın almadan evvel marka noktasında kafanız karışıksa hemen Model Pırlanta modellerine yönelebilirsiniz. Size sunduğumuz tüm seçeneklerin sertifikalı olması sayesinde orijinallik noktasında içinizde herhangi bir şüphe kalmaz. Çünkü gerçek bir pırlanta her zaman sertifikalı olarak satışa sunulur.

Model Pırlanta’nın geniş koleksiyonunda hem kadınlara hem de erkeklere özel seçenekler vardır. Gerçek pırlanta çeşitlerini set halinde satın alabilirsiniz. Modellerin berraklık seviyeleri birbirinden farklıdır. Berraklık seviyeleri şu şekilde sıralanır:

 • Lup temizi
 • Kusursuz
 • İçi kusursuz
 • Çok çok hafif izli
 • Çok hafif izli
 • Hafif izli
 • İzli

Bazı berraklık seviyeleri birbirine çok yakındır. Bu nedenle farklı berraklık seviyeleri arasındaki farkı anlamak bazen uzmanlık gerektirir. Pırlantada belli bir renk skalası da vardır. D, E ve F olarak adlandırılan renkler, renksiz bir görüntüye sahiptir. G, H, I, J renklerinde çok küçük bir sarılık vardır. K, L, M sınıfındaki taşlarda belirgin bir sarılık söz konusudur. N, R grubu hafif sarı; S, Z grubu ise kahverengiye doğru bir renge sahiptir.

Farklı renklerde ve karat değerlerine sahip pek çok takı arasından kendinize yakıştırdıklarınızı tercih edebilirsiniz. Gece davetlerinde, ofis giyiminde, günlük olarak zarif bir taşın şıklığından yararlanabilirsiniz. Kendinizi her zaman özel hissetmek için sahtelik ve orijinallik ayrımını doğru yapmalısınız. Aksi takdirde satın aldığınız bir takıya ederinden fazla bir ödeme yapmak zorunda kalabilirsiniz. Ayrıca kalitesiz bir takı kullanmanın dezavantajlarını yaşamak da can sıkıcı olabilir. Her zaman orijinal tasarımlara yönelmek, uzun yıllar kaliteyi yaşamanızı sağlar.

Gerçek Pırlanta Fiyatları

Gerçek pırlanta fiyatları, karat değerine göre değişiklik gösterir. Aynı zamanda model özelliklerine göre gerçek pırlanta değerleri farklılaşır. Pırlanta maliyetlerine kalite seviyelerine göre de farklılık vardır. Ancak gerçek pırlanta fiyatından evvel orijinalliğe de dikkat edilmelidir.

Gerçek pırlanta orijinalliğinin anlaşılması için birtakım testler yapılır. Orijinalliği anlamanın en güvenilir yolu her zaman bir pırlanta uzmanından destek almaktır. Taş içindeki kusurlar ve lekeler gibi detaylara göre sahtelik ispat edilebilir.

Gerçek pırlanta incelemesi için termal iletkenlik probu kullanılması mümkündür. Pırlanta hızlı bir ısı iletimi özelliğine sahiptir. Isı iletiminde bir yavaşlık söz konusu ise sahte bir taş ile karşı karşıya olabilirsiniz. Gerçek pırlanta yüzük fiyatları konusunda yanılgıya düşmemek için elektrik iletkenliği testi yapılması mümkündür. Bunun için özel test cihazları kullanılır. Cihazlar sayesinde tespit edilen iletkenliğe göre sahte ve orijinal ayrımı anlaşılır.

Gerçek pırlanta bakım isteyen bir taştır. Bakım için ürünü satın aldığınız yerden destek alabilirsiniz. Ayrıca kendiniz de bakım için bazı yöntemler kullanabilirsiniz. Ilık su ve sabun yöntemi yaygın olarak kullanılır. Sabunlu suda bekletilen pırlantaları temizlerken yumuşak bir diş fırçası kullanmanızda fayda vardır. Bakım detaylarına dikkat ettiğiniz takdirde taşın değerinde bir azalma olmaz.

Gerçek pırlanta fiyatlarını belirleyen unsurlardan biri de metal türüdür. Altın, gümüş, çelik, pirinç gibi farklı metallerden tasarımlar yapılır. Özellikle altın metalinin kullanılması halinde tasarımın değeri artar.

Pırlanta, özellikle kadınları çok fazla mutlu edecek bir hediye seçeneğidir. Bu nedenle fiyat detayını göz önünde bulundurarak farklı modelleri sevdiklerinize armağan edebilirsiniz. Yıl dönümlerinde, Sevgililer Günü’nde ve sizin için özel zamanlarda hediye olarak pırlanta tercih edebilirsiniz.