alyans pırlanta
20
Eki

Pırlanta, Alyans Olarak Kullanılır mı?

Işıltısıyla göz kamaştıran, evlilik teklifleri, doğum günleri gibi özel anların vazgeçilmezi olan pırlanta alyans seçimlerinde de karşımıza çıkmaktadır. Birbirini seven iki insanın bağlılıklarının ve sonsuza kadar sürecek ilişkilerinin ilk adımı alyans ile atılır. Alyans, çiftlerin birbirlerine ömür boyu beraber olacaklarına dair verdikleri sözün temsil simgesidir. Kaliteli ve eşsiz tasarımlarla oluşturulan alyanslar, pırlanta ile taçlandırılarak ışıltılı bir görünüm elde edilebilir. Kişilerin tercihlerine göre pek çok alyans seçeneği vardır. Klasik alyans modelleri günümüzde hala tercih edilirken, pırlanta taşlar ile süslenmiş alyans modelleri de dikkat çekmektedir. Bununla birlikte beğenmiş olduğunuz zarif tektaş ve beştaş pırlanta alyans yüzükler de mutluluğun simgesi olarak alyans şeklinde kullanılmaktadır. Peki, alyans nedir, alyans modelleri nasıl olmalı, klasik alyans ve pırlanta alyans seçerken nelere dikkat edilir?

Alyans Nedir?

Kullanım tarihi Antik Mısır’a dayanan alyans, çiftleri birbirine bağlayan ufak ama en anlamlı simgelerden biridir. Antik Mısır’daki inanışa göre başı ve sonu olmayan bu halka sonsuzluğu temsil eder. Böylelikle çiftler arasındaki sevginin de sonsuza kadar devam edeceğine inanılır. Bununla birlikte modern tıp tarafından böyle bir damarın olmadığı ortaya çıksa da “Aşk Damarı (Vena Amoris)” olarak adlandırdıkları ve sol yüzük parmağından kalbe kesintiye uğramadan gittiğine inanmışlardır. Bu inanış günümüzde hala evliliğin sembolü olarak devam etmektedir. Çiftler alyanslarına her baktıklarında bir olmanın hissiyatını yaşar. Evliliğin bir nişanesi olarak alyanslar, sol yüzük parmağına takılır. Çin felsefesine göre de dördüncü parmak olan yüzük parmağı eşi temsil eder. Farklı kültürlerde de görülen alyans genel anlamda çiftler arasında sevgi, bağlılık ve birliktelik anlamlarını içerir. Çiftlerin birbirlerine bağlılığını yalnızca sembolik olarak değil aynı zamanda medeni durumlarını göstererek de ortaya koyar.

alyans pırlanta

Alyans Modelleri Nasıl Olmalı?

Çiftler hayatlarını birleştirmek istediği zaman alyans kavramı ortaya çıkar. Alyans, hemen hemen günün her anında elinizde duracak ve sürekli onunla vakit geçireceğiniz bir nesnedir. Özellikle çoğu erkek alyans takmadan önce hayatında hiç yüzük takmamıştır ya da gün içerisinde aksesuar olarak kendi tercih ettikleri yüzükleri takmışlardır. Yüzük, kadınların ise farklı çeşitlerde sıkça kullandığı bir aksesuardır. Bu yüzden her iki kişi için de sevdiği ve rahat ettiği bir model seçilmesi oldukça önemlidir. Klasik alyans, pırlanta taşlı alyans, tam tur pırlanta alyans ve yarım tur pırlanta alyans yüzük modelleri vardır.

Günlük hayatta sürekli takılacağı ve evlilik yüzüğü olarak kullanılacağı için çiftlerin sıkılmadan parmağında taşıyacağı bir model olması önemlidir. Moda alyans ve pırlanta modellerini tercih etmek yerine kendi zevkinizin ışığından giderek zamansız parçalar seçmeniz mümkündür. Bu yüzden de özellikle kadınlar tarafından alyans olarak tamtur pırlanta alyans, tektaş pırlanta alyans, 5 taş pırlanta alyans, 7 taş pırlanta alyans ve tektaş pırlantalar da alyans olarak tercih edilir. Zarif ve ışıltılı bir görünüm sağlanır. Her kıyafete uyum sağlar; parlaklığıyla dikkat çeker.

Alyanslar, altın, gümüş ve platinden yapılabilir. Beğenilen model ve eklemeler hangi materyal kullanılmak istiyorsa ona uyarlanabilir. Kişilerin tercihlerine göre alyans renkleri de farklılaşabilir. Özellikle klasik alyansta sarı altın ön plana çıkar. Sarı altın klasikleşmiş bir seçimdir. “Rose gold” olarak bilinen kırmızı altın ise içerisinde katılan bakır ve gümüş oranının farklılaşmasıyla elde edilir. Pembe-kırmızı bir görünüm olduğu için adını görüntüsünden alır. Klasik alyans en sade ve gösterişsiz olandır. Klasik olan alyanslarınızla diğer yüzüklerinizi bir araya getirerek şık bir görünüme ulaşabilirsiniz.

Pırlantasıyla birlikte takmak isteyen ya da sarı altın sevmeyen kişiler için farklı seçenekler mevcuttur. Bu kişiler beyaz altın renkli alyansları sıklıkla tercih ederler. Böylelikle diğer pırlanta takımlarıyla bir ahenk yakalamış olurlar. Bununla birlikte kırmızı altın, sarı altın ve beyaz altın alyans kullanarak üzerine istenilen model ve karat pırlanta eklenebilir. Bu sayede özgün ve göz kamaştıran pırlanta alyans modelleri oluşturmak ya da tercih etmek mümkündür.

Çiftler kendi zevklerine uygun pırlanta alyansları seçebilir ya da tasarlayabilir. Bazı çiftler aynı renk ve modelleri tercih ederken bazı çiftler ise birbirine uyumlu olacak farklı renk ve modelleri tercih edebilir. Kısacası alyans seçerken belirli kalıplara bağlı kalmanız gerekmez. Vurgulanan sembol ve çift olarak sizin nelerden hoşlandığınız, hangi yüzüğün sizin hikâyenizi yansıttığı önemlidir. Siz nasıl bir yüzük isterseniz, o sizin alyansınız olur!

Zarafetin Simgesi Pırlanta Alyans

Herkes için sevdiği biriyle hayatını birleştirmek en büyüleyici anlardan biridir. Kendini yeni başlangıçların içinde bulmak bambaşka bir duygudur. Bu en özel anlara da alyanslar tanıklık eder. Özel anlarını kendine ait bir pırlanta ile taçlandırmak çoğu kadının hayalidir. Pırlanta elmasın kesilmiş halidir. Elmas doğada asırlar önce oluşmuş çok uzun bir geçmişe sahiptir. Oldukça sert bir yapıya sahip olan elmas, parlaklığıyla göz kamaştırmıştır. Elmasın bulunması ile birlikte pırlanta hayatımızda yer edinmeye başlamıştır. 15. yüzyıldan itibaren nişan için kullanılan pırlanta, sevgi ve bağlılığı temsil eder.

Parmak izimiz nasıl tek ise her pırlanta da kendine has ve özeldir. Pırlanta taşların görüntüsü, kesimi, rengi ve şekli aynı olsa da hiçbir pırlanta aynı taş değildir, tektir. Bu yüzden de kendini daha değerli hissetmek isteyen ya da partnerine eşsiz bir yüzük armağan etmek isteyen insanların tercihi pırlanta olabilir. Özel günlerin en güzel temsili de yine özel bir taşla taçlandırılabilir. Kadınların oldukça ilgisini çeken pırlanta, alyans söz konusu olduğunda da en güzel seçenekler arasına yerleşir. Pırlanta alyans gerek parlaklığı gerekse de anlamından dolayı en çok tercih edilen alyans modellerinden biridir.

Eşsiz Pırlanta Alyans Modelleri

Pırlanta alyans modelleri, çeşitli seçenek skalasıyla görücüyle buluşur. Bu yüzden alyans modelleri arasında seçim yapmak kolay değildir. Özellikle kadınlar model seçme konusunda daha özgürken, erkek pırlanta alyans modelleri daha sadedir. Pırlanta alyans erkek için bir sembolik obje olabilirken, kadın için tarzını tamamlayan bir aksesuar görevi de görür.

Pırlanta alyans yüzük modelleri; kırmızı altın, sarı altın ya da beyaz altın alyans üzerine modeller oluşturularak tasarlanır. Her tarz, beğeni ve isteğe hitap eden pırlanta alyans modelleri mevcuttur. Kişiler parmak kalınlığı ve uzunluğuna uygun modelleri rahatlıkla kullanabilirler. İstedikleri ışıltıya ve zarif görünüme kavuşurlar. Bu seçenek genişliği sayesinde günümüzde pırlanta alyans modelleri oldukça popülerdir. Pırlanta alyans modelleri arasında ise en çok tercih edilenin tamtur pırlanta alyans olduğunu söyleyebiliriz. Pırlanta tamtur alyans kullanımında da karşımıza çıkar.

pırlanta alyansTamtur alyans pırlanta taşların yüzüğün tamamını çevrelemesiyle oluşan şık bir modeldir. Tamtur pırlanta alyans modelleri parıltısıyla uzaktan bile fark edilirken, günlük kombinlere de şıklık katar. Çünkü parıltısıyla göz kamaştıran pırlanta her kıyafetinizle birlikte kombinlenebilirken özgün bir hava da katar. Örgü yüzüklerin üzerine pırlantaların eşlik ettiği modeller de hem antik hem de modern bir görünümle karşımıza çıkar. Klasik alyans modellerinin üzerine yerleştirilmiş tekli ya da çoklu alyanslar da hem ışıltılı hem de klasik bir hava katmak isteyen kişilerce en çok tercih edilen pırlanta alyans modellerindendir. Tamtur pırlanta alyans tercih etmek istemeyen kişiler pırlanta yarım tur alyans seçebilir.

Genellikle tek pırlanta taşı içeren alyanslar hem kadınlar hem de erkekler tarafından tercih edilir. Bir diğer göze çarpan pırlanta çeşidi de siyah pırlantadır. Siyah elmasın doğada eşsiz ve nadir bulunmasıyla özel bir anlam içeren siyah pırlanta, alyans kullanımında da karşımıza çıkmaktadır. Siyah pırlanta alyans, kadın ve erkek tarafından tercih edildiğinde özel bir taşın özel bir birlikteliğine eşlik ettiğine tanıklık oluruz. Özellikle erkek pırlanta alyans tercihinde karşımıza çıkan siyah pırlanta, sade şık bir görünüm sunar. Kadınlar yüzük konusunda erkeklere göre daha şanslıdır. İstedikleri görünümü elde etmek için hem alyans hem pırlanta yüzükler kullanarak farklı kombinler oluşturabilirler.

En Değerli Anlarınızda Pırlanta Hep Yanınızda

Pırlanta kullanımı özellikle evlilik teklifi gibi özel anlarda ön plana çıkar. Parlak ve özel oluşu ile evlilik adımının bir nişanesidir. Bu yüzden ayrıca anlamlı ve özeldir. Kadınlar için birbirinden farklı ama uyumlu yüzükler gün içerisinde sıkça kullanılır. En çok tercih edilen aksesuarlar arasında da pırlanta vardır. Alyans pırlanta uyumu bu nedenden dolayı oldukça önemlidir. Evliliğin bir hediyesi olarak genellikle damat adayının gelin adayına takdim ettiği tek taş pırlanta ve alyans sıklıkla yan yana gelir. Klasik altın alyans ya da pırlanta taşlı alyans ile birlikte takılabilir.

Önemli olan iki yüzüğün birbiri ile uyumu olmasıdır. Bununla birlikte günümüzde kadınlar pırlanta ve alyansı ayrı ayrı takmak yerine tek taş pırlantasını alyans olarak takmaktadır. Oldukça da popüler olan bir durumdur. Örneğin: alyans modeli seçmek için bir mağazaya gittiğinizde istediğiniz pırlanta alyans tek taş olarak da baget pırlanta alyans olarak da tercih edilebilir. Pırlanta, ister özel günlerde eşinizi mutlu edeceğiniz bir yüzükte isterseniz de alyans pırlanta yüzük olarak kullanılabilir. Pırlanta yüzük alyans herkes için farklılık gösterebilir. Sizin için hangi yüzük daha anlamlıysa ve hoşunuza gidiyorsa kalıplara girmeden alyans olarak onu tercih edebilirsiniz. Önemli olan sizin yüzüğe verdiğiniz değerdir.

Alyans Fiyatları Nedir?

Alyans yüzük seçmek çiftler için hiç kolay değildir. Çiftler alyans modellerine pek çok unsuru da değerlendirirler. Öncelikle seçmiş oldukları alyans kişilerin zevklerine hitap etmelidir ve maddi açıdan çiftler için ulaşılabilir olmalıdır. Alyansın modeli önemlidir. Klasik alyans pırlanta yüzük alyans ile kıyaslandığında üzerinde değerli bir taş barındırmaz. Alyans pırlanta da kendi içerisinde farklılaşır. Alyans fiyatları da bu noktada değişebilir yani klasik alyans ile pırlanta alyans yüzük arasında farklılıklar olabilir.

Klasik alyansta değerlendirilebilecek nokta alyansın içinin boş ya da dolu olmasıdır. Altın gramajı fark edeceği için içi dolu olan alyans modelleri daha pahalı olacaktır. Pırlanta alyansta; karat, berraklık, renk ve kesimden oluşan 4C kuralı önemlidir. Pırlanta alyans yüzük fiyatları da bu kriterler açısından değerlendirilerek belirlenir. Bu nedenle pırlanta alyans modelleri fiyatları birbirinden farklıdır. Örneğin: tektaş 2 karat pırlanta alyans ile 2 karat 5 taş alyansın fiyatı aynı değildir; çünkü karatın aynı olmasının haricinde kesim, berraklık ve renk de fiyatı belirleyen unsurlardır.

Yine bu nedenden dolayı tamtur alyans pırlanta fiyatları ile taşlı pırlanta alyans yüzük fiyatları birbirinden farklılık gösterebilir. Aynı zamanda yüzüğün boyutundan dolayı erkek yüzükleri daha ağır olabileceği için fiyatları daha fazla olabilir. Çiftler kendi zevklerine ve bütçelerine uygun bütün alyansları tercih edebilirler.