pırlanta kesimleri nelerdir
15
Ara

Pırlanta Kesimleri ve Özellikleri

Parıltısı ve ışığıyla özel anların vazgeçilmezi olan pırlanta kesimleri, kişiyi en iyi şekilde yansıtacak pek çok tarzda karşımıza çıkar. Değerli mücevherler arasında ilk sırada gelen pırlanta; evlilik teklifi, doğum günleri, yıldönümü gibi pek çok özel anda karşımıza çıkar. Aynı zamanda, pırlantadan hoşlanan her kadının birbirinden farklı pırlanta kesimleri ve modelleriyle kendini ödüllendirmesinden daha keyifli bir şey yoktur. Elmasın işlenmiş ve şekillendirilmiş hali olan pırlanta kesimleri her tarza ve şıklığa göre bulunabilir. Pırlantanın kesimi ışığın nasıl kırıldığı ve yansıtıldığı ile ilişkilidir. Bir diğer değişle, pırlantanın parlaklığını ve kalitesini belirleyen faktörlerden biri de pırlantanın kesim şeklidir.

Pırlanta kolye, küpe, bileklik ve özellikle pırlanta yüzük modellerinde çeşitli pırlanta kesimleri karşımıza çıkar. Pırlantaların kesim yöntemleri ve pırlanta kesim standartları birbirinden farklılık gösterebilir. Pırlantanın güzelliği verilen kesim şekli ile daha çok ortaya çıkar. Aynı zamanda, pırlanta kesimi pırlantanın ışıltısı ve parlaklığı üzerinde etkilidir. Pırlanta kesimleri ile ilgili daha fazla bilgi edinmek için; Pırlanta kesim teknikleri nelerdir? Pırlanta kesimleri nelerdir? ve pırlanta kesim standartları nelerdir? Sorularını yakından inceleyelim.

pırlanta kesim teknikleri

Pırlanta Kesim Teknikleri Nelerdir?

Milyonlarca yıl içersinde oluşan elmasın işlenmesi ile pırlanta elde edilir. Pırlanta kesimi, pırlantanın ışıltısını ve zarifliğini yansıtır. Usta kişiler tarafından dikkatli ve iyi işçilik ile kesilen pırlantalar en özel anlarınızda yanınızda yerini almak için hazırdır. Pırlanta kesiminin iyi olması pırlantadan yayılacak ışıltı ve parlaklık üzerinde etkilidir. Pırlantanın ışığı kırma ve yansıtma ölçüsü pırlantanın kalitesini belirler. Kesim ne kadar dikkatli ve iyi şekilde olursa pırlanta o kadar kaliteli olur. Pırlanta, taç, kemer ve külah olmak üzere 3 kısımdan oluşur. Taç kısmında diğer kısımlara göre daha fazla parlaklık ve yansıma görülür.

Kemer kısmının kalınlığı ise pırlantanın parlaklığı ile bağlantılıdır. Pırlanta kemerinin kalın olması taşın daha mat bir görünüme sahip olmasına neden olur. Fakat pırlantanın sağlam olmasını sağlayan bu bölümün çok ince olması da pırlantanın sabitlenmesini engeller. Bu yüzden dengeli olmalıdır. Son kısım ise külahtır. Külah kısmı taşa giren ışığın dışarıya doğru yansımasını sağlar. Işığı dışarıya iyi yansıtan ve en iyi parlaklığın ortaya çıkmasını sağlayan unsur pırlanta külahının doğru bir biçimde kesilmesidir.

Pırlanta kesim teknikleri kesimin özelliği dikkate alınarak; ideal kesim, iyi kesim, sığ kesim ve derin kesim olarak dört kategoriye ayrılır.

İdeal Kesim: Pırlantadaki ışık yansımasının neredeyse hepsinin yüzeyden olduğu kesim türüdür. Pırlanta kesimleri içerisinde en iyi pırlanta kesimi ideal kesimdir. Işıltının daha iyi ortaya çıkması için pırlantanın yüzeyi iyi kesim tekniğine  kıyasla biraz daha küçük tutulur. Bu ışığın son derece iyi yansıtıldığı kesim tekniğidir.

İyi Kesim: Teknik olarak ideal kesime en yakın kesim iyi kesimdir. İdeal kesime göre biraz daha geniş pırlanta yüzeyine sahiptir. Pırlantanın içerisine giren ışığın büyük çoğunluğunu dışarı yansıtır. İdeal kesime en yakın kesim olmakla birlikte fiyat olarak daha uygundur.

Sığ Kesim: Pırlantanın yeterli miktarda derin kesilmediği ve pırlantaya gelen ışığın iyi bir şekilde kırılmadan yansıması sonucunda parlaklığın düştüğü kesimdir.

Derin Kesim:  Derin kesim, pırlantanın ikinci kısmı olan kemer kısmından üçüncü kısım olan külah kısmının arasındaki uzaklığın fazla tutulması ile ortaya çıkar. Pırlanta içine giren ışığın külah kısmından kaçması, pırlantanın parlaklığının fazlaca azalmasına neden olur.

pırlanta kesim standartları

Pırlanta Kesimleri Standartları Nelerdir?

Pırlanta kesimlerinin uluslararası kurumlar tarafından belirlenmiş, uluslararası pırlanta sertifikası standartları vardır. Bu pırlanta kesim standartları; Excellent (Mükemmel), Very Good (Çok iyi), Good (İyi), Fair & Poor (Vasat) olarak dört kategoriye ayrılır.

Excellent (Mükemmel): En iyi kesim pırlantaya sahip olmak isteyen kişilerin excellent pırlanta tercih etmesi gerekir. Kalite bakımından en iyi kesimdir. Fiyat olarak diğer kesimlere göre daha pahalıdır.

Very Good (Çok İyi): Kalite olarak en iyisine yakın ve fiyat olarak daha uygun olan kesimdir. Kalite bakımından oldukça iyidir. En çok tercih edilen kesimlerden biridir.

Good (İyi): Uygun fiyatlı yüzük alacak kişiler için iyi bir alternatiftir. Pırlanta içine giren ışığı diğer kesimlere oranla biraz daha az yansıtır.

Fair & Poor (Zayıf): Işıltılı ve parlak pırlanta seven kişiler için tercih edilmesi tavsiye edilmez. Pırlantanın içine giren ışığı zayıf bir şekilde yansıtır.

Pırlanta Kesimleri Nelerdir?

Doğada milyonlarca yıllık oluşumu olan eşsiz elmas yatakları, özel kesime sahip pırlantalara dönüşünce daha da benzersiz bir hal alır. Pırlanta taş kesimleri nelerdir diye bakıldığında, birçok kesim türü çeşitli takılarda eşsiz tasarımlarla karşımıza çıkar. Milyonlarca yıllık geçmişten sonra elmasın pırlanta haline gelmesi ve takılarla buluşması için özel kesim teknikleri kullanılır. Birbirinden farklı pırlanta kesimleri, pırlanta kesim ustaları tarafından yapılır. Ustalar kesim esnasında çok dikkatli davranır.

Pırlanta kesimleri gerçekleştikten sonra tasarım aşamasından geçen pırlantalar farklı şekillerde, tasarımlarda ve kesimlerde kullanıcılara sunulmak için hazır hale gelir. Küpe, kolye, bileklik ve yüzük gibi takılar birbirinden farklı pırlanta kesim modelleri ile kullanıcıya sunulur. Pırlantaların hepsi eşsiz ve tektir. Pırlanta için yapılan kesimin özelliği pırlantayı daha da özel bir hale getirir. Pırlanta kesimleri, kesim standartları ve kesim teknikleri pırlantanın değerini belirleyen unsurlardandır. Bu yüzden pırlanta satın almadan önce pırlanta kesimleri hakkında bilgili olmak faydalı olacaktır.

Pırlanta değerlendirilirken kesim, renk, karat ve berraklık olarak 4C kuralına tabi tutulur. Pırlantalara değerini veren şey 4C içerisinde yer alan kategorilerdir. Birden fazla pırlanta kesimleri vardır. Bunlar; Prenses kesim pırlanta, oval kesim pırlanta, emerald kesim pırlanta, markiz kesim pırlanta, damla kesim pırlanta, radiant kesim pırlanta, yastık kesim pırlanta, kalp kesim pırlanta ve baget kesim pırlanta olarak şekil açısından gruplara ayrılır.

Pırlanta kesimleri pırlanta ile ilgilenmeyen kişiler tarafından yalnızca şekil farklılığı olarak anlaşılabilir. Fakat pırlanta kesimin özelliğine göre taşın içerisine aldığı ışığı yansıtma ve parlaklık seviyesi değişir. Tecrübeli bir pırlanta ustası tarafından yapılan kesim, ışığın yansımasını ve pırlantanın parlaklığını iyi bir şekilde ortaya koyacaktır. Amaç pırlantanın ışıltısını en iyi ve güzel şekilde yansıtacak kesim işleminin yapılmasıdır. Pırlantanın kesimi doğru yapılmazsa daha mat ve ışıltısız bir görünüm ortaya çıkar. Pırlantanın karatı, rengi ve berraklığı iyi olduğu halde istenilen parlaklık ve ışıltılı görünüm elde edilemez. Bu da pırlanta satıcıları ve alıcıları tarafından istenmeyen bir durumdur.

pırlanta kesimleri nelerdir

Pırlanta Kesimleri

Yuvarlak Kesim Pırlanta: Yuvarlak kesim pırlanta daha çok keskin hatlardan hoşlanmayan kişilerin tercih ettiği en klasik modeldir. Yüzyıllar boyunca klasikleşmiş olan yuvarlak kesim pırlanta, günümüzde piyasada bulunan pırlanta kesimlerinin çoğunluğunu oluşturmaktadır. İstenilen yoğun parlaklık ve ışıltı bu kesimle rahatlıkla elde edilebilir. Yuvarlak kesim pırlanta; evlilik teklifi, nişan alyansı, kolye, yüzük, su yolu bileklik gibi aksesuarlarda en çok tercih edilen tektaş pırlanta kesimleri arasında yer alır. Yuvarlak kesim yüzük için seçildiğinde tırnak yapısı farklılaştırılarak 6 kesimli pırlanta modeli ya da v kesim pırlanta şekli elde etmek mümkündür. Zarif ve klasik pırlanta takılardan uzaklaşmak istemeyen kişiler rahatlıkla yuvarlak kesim pırlanta modellerini tercih edebilirler.

Prenses Kesim Pırlanta: Yuvarlaktan sıkılan ama yine en az yuvarlak kesim kadar zarif bir pırlanta şekli arayan kişilerin tercihi prenses kesim pırlanta olabilir. Prenses kesim pırlanta, keskin köşeleri ve simetrik kesimi sayesinde oluşan yüksek parlaklığı ile ön plana çıkar. Köşeli ve kenarları eşit olduğu için kare kesim pırlanta olarak da adlandırılır. Aynı zamanda prenses pırlantanın dikdörtgen kesim şeklinde alternatif seçeneği de bulunur. Prenses kesim, özel bir an için eşine, sevgilisine hediye takı almak isteyen kişiler için oldukça ideal bir kesimdir. Modern ve farklı tarzı sayesinde özellikle son zamanlarda kare kesim pırlanta yüzük en çok tercih edilen pırlanta yüzük modellerinden biri olmuştur.

Prenses kesim pırlanta yüzük simetrik ve köşeli yapısı sayesinde ışığı pek çok farklı noktadan yansıtabilir. Böylelikle diğer kesimlerden ziyade prenses kesim pırlantada daha iyi ve parlak bir görünüm elde edilebilir. Örneğin, 0,30 karat prenses kesim kare tektaş pırlanta yüzük ve 0,30 karat zümrüt kesim tektaş yüzük pırlanta kesim şeklinden dolayı aynı yansıtma ve parlamaya sahip olmayabilir. Tabii ki, karat ve kesim dışında pırlantanın durumunun belirlenmesi için renk tonu ve berraklık da etkilidir. Yüzük dışında prenses kesim pırlanta kolye ve küpe de kıyafetlerinize modern ve sofistike bir hava katar. Prenses kesim pırlanta tek başına kullanılarak ya da etrafına yuvarlak taşların çevrilmesi ile en özel anlarınızın ve kıyafetlerinizin tamamlayıcısı olur.

Emerald Kesim Pırlanta: Emerald kesim pırlantanın bir diğer adı da zümrüt kesimdir. Zümrüt kesime yukarıdan bakıldığında kademeli merdiven görünümünü andıran bir şekil ortaya çıkar. Dikdörtgen şekline sahip olan emerald kesim pırlantanın köşeleri kesiktir. Bu kesim tekniği ilk olarak zümrüt taşların görünümünün güzelliğini ortaya çıkarmak amacıyla kullanıldığı için zümrüt kesim adını almıştır. Prenses, yuvarlak kesim pırlantalarının aksine daha az parlaklık verse de yassı şekli sayesinde taşın berraklığını daha iyi vurgular. Bu duruma ek olarak, zümrüt kesim pırlanta, küçük yuvarlak ya da küçük baget kesim pırlanta taşlar ile bir araya getirilerek yan taşlı eşsiz tasarımlar elde edilir.

Emerald kesim pırlanta yüzük, küpe, kolye, bilezik tasarlanırken taşın sahip olduğu şekille zamansız ve sofistike bir görüntü elde edilir. Bu taş dikdörtgen yapısı sayesinde dikine ya da enine yerleştirildiğinde farklı görüntüler elde edilmesini sağlar. Zümrüt kesim pırlanta yüzük diğer kesimlere göre daha uygun fiyatlı olabilir (diğer pırlanta özellikleri de dikkate alınarak fiyat hesaplaması yapılır). Fakat geniş yapısı nedeniyle düşük berraklık seviyesine sahipse ya da lekeler bulunuyorsa, bu durum diğer kesimlere göre daha belirgin şekilde fark edilebilir.

Oval Kesim Pırlanta: Pırlantada keskin hatlardan hoşlanmayan kişiler için en ideal pırlanta kesimlerindendir. Yuvarlak kesim pırlantaları seven ama pırlantasının görünümünün daha büyük olmasını isteyen kişiler rahatlıkla oval kesim pırlanta takıları tercih edebilirler. Oval kesim pırlanta, içine giren ışığı oldukça iyi bir şekilde yansıtır ve parlaklığıyla dikkat çeker. Fakat parlak bir görünüm elde etmek için oval kesim pırlantanın uzunluk ve kalınlık oranındaki denge sağlanmalıdır. Bu denge sağlandığında göz kamaştırıcı bir taş ortaya çıkar. Bu yüzden tektaş yüzüklerde oval kesim pırlanta sıkça tercih edilir.

Takılarda tek başına kullanılabildiği gibi küçük yuvarlak ya da baget kesim yan taşlarla da bir araya getirilebilir. Böylece farklı tasarımlarda oval kesim yüzükler elde edilir. Oval kesim pırlanta yüzük yaydığı ışıkla birlikte özellikle ince uzun parmaklarda çok şık durur. Sonsuz aşk için atılan en özel anlarda zerafetin ve sonsuzluğun en güzel temsilcisi olarak karşımıza çıkar.

Markiz Kesim Pırlanta: Fransız külahı tekniği ile kesilen markiz kesim pırlanta, görünüş olarak küçük bir kayığı andırır. Aynı ya da benzer ağırlığa sahip taşlara oranla daha büyük görünümlüdür. Karat miktarı arttıkça görüntüsü belirginleşir. 14. Louis sevgilisinin gülümsemesinden ilham alarak bugün markiz kesim olarak adlandırılan kesimi ortaya koymuştur. Siz de markiz kesim pırlanta yüzük, küpe ve kolyeden oluşan zarif tasarımlı takıları tercih ederek kendisi kadar hikayesi de özel olan bu kesim ile hayatınızdaki kişinin yüzünde güzel bir gülümseme oluşturabilirsiniz.

Damla Kesim Pırlanta: Doğal şekillerden hoşlanan kadınların vazgeçilmezi damla kesim pırlantadır. Yağmur damlasından ve gözyaşından ilham alan damla kesim pırlanta, alışılmış pırlanta şekillerinin dışında narin ve zarif bir tasarım arayan kişilerin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Pırlanta kolye, küpe ve yüzükte tek başına takıldığında bile oldukça fark edilen damla kesim pırlanta, başka pırlanta kesimleri ile kombin yapıldığında bütün gözleri üzerine çeker. Özellikle kolye ve yüzük tasarımlarında yan taşlarla birlikte kullanıldığında eşsiz bir görünüm elde edilir.

Yastık (Cushion) Kesim Pırlanta: Yuvarlak köşelere sahip dikdörtgen ya da kare şeklinde yapılan kesime yastık kesim pırlanta denir. Böyle adlandırılmasının nedeni görüntüsünün yastığı andırmasıdır. Kesimi sayesinde içindeki pürüzleri çok göstermez. 1800’lü yıllarda kullanılmaya başlanmış olan bu kesim, zaman içerisinde pek çok değişime uğramıştır. Kesim tekniklerinin geliştirilmesi ile yastık kesim, genellikle pembe, sarı, yeşil gibi renkli pırlantaların ışıklarını çok iyi bir şekilde yansıtılmasını sağlar. Renkli pırlantalarda en çok tercih edilen kesimlerin başında yer alır.

Üçgen Kesim Pırlanta: Üçgen kesim pırlanta, takılarda tektaş olarak kullanılsa da yaygın kullanım şekli emerald, yuvarlak, markiz kesim gibi taşları ön plana çıkaran yan taştır. Üçgen kesim pırlanta, diğer pırlanta kesimleri ile bir araya gelerek eşsiz tasarımlar ortaya çıkarılmasını sağlar. Üçgen kesim pırlantanın parlaması için derinliği oldukça önemlidir ve dikkat edilmelidir. Üçgen kesim pırlantanın iyi bir ustalıkla kesilmesi ışığını ve parlaklığını etkiler. Bu kesim eğer yan taş olarak kullanılıyorsa tektaşa uyum sağlayarak ortaya çıkan parlaklığı arttıracaktır.

Kalp Kesim Pırlanta: Kalp kesim pırlanta özellikle tektaş yüzüklerde karşımıza çıkar. Evlilik teklifi, doğum günü, yıl dönümü gibi özel günlerde pırlanta yüzük ilk akla gelen hediye seçeneklerindendir. Bu pırlanta yüzük kalp şeklindeki kesim ile birleştiğinde aşkınızın en güzel örneği olur. Aşkınızı en iyi şekilde ifade edebileceğiniz kalp kesim pırlanta yüzük partnerinizin diğer takılarına farklı bir hava katar. Pırlanta kesimleri içerisinde en romantik şekle sahip olan bu kesim, aşkınızın simgesi olarak bir ömür partnerinizin parmağında yerini alır.

Aşer (Asscher) Kesim Pırlanta: Adını bu kesimi ortaya çıkartan Joseph Asscher’dan alır. Aşer kesim pırlanta, zümrüt kesimle aynı kesim stiline sahiptir ve kesik köşeli kare şeklindedir. Bu yüzden kare zümrüt kesim pırlanta olarak da bilinir. Işığı orta kısmında toplayarak eşsiz bir optik yanılsama ortaya çıkarır. Sofistike ve retro takılardan hoşlanan kişiler için en ideal pırlanta kesimleri arasındadır.

Radiant Kesim Pırlanta: 20. Yüzyılda yuvarlak ve zümrüt kesim pırlantadan ilham alınarak Henry Gossbard tarafından tasarlanmıştır. Radiant kesim pırlantada, ışığı yansıtan açılı yüzeylerin fazla olması zümrüt kesime göre ışığı daha iyi yansıtmasına ve parlamasına yardımcı olur.. Pırlanta içindeki lekeleri gizlemede iyi olan bu kesim parlak ama dikdörtgen görünüm isteyen kişiler için oldukça iyi bir seçimdir.

Baget Kesim Pırlanta: Büyük ve ihtişamlı pırlanta takılardan hoşlanan kişilerin ilk tercihlerinden biri baget kesim pırlantadır. Dikdörtgen forma sahip çubuk görünümündeki pırlanta kesimleri farklı tasarımlarla birbirinden değişik takılar ortaya çıkarmak için oldukça idealdir. Günümüzde de kolye, küpe ve yüzük seçimlerinde sıkça tercih edilir. Evlilik tekliflerinin vazgeçilmezi haline gelmiştir. Bazı kadınlar büyük tektaş yüzüklerden ya da tek bir taşın bulunduğu yüzük modellerinden hoşlanmaz. Parmağında tek bir taştan ziyade birçok taşın bir araya geldiği büyük formlardan hoşlanan kadınlar için doğru bir seçimdir.

Baget kesim pırlanta, yuvarlak kesim pırlanta kadar parlak değildir. Fakat birçok taşın birleşimiyle elde ettiği formla herkesin dikkatini çekmeyi başarır. Baget kesim yüzükler önceleri yan taş olarak kullanılsa da, günümüzde bu kullanımının yanında baget pırlantaların etrafına küçük yuvarlak kesim pırlantaların eklenmesiyle dizayn edilmeye başlandı. Bunun üzerine, günümüzde pırlanta baget kesim takılar ana pırlanta olarak sıkça tercih edilen ve oldukça beğenilen pırlanta yüzük kesimleri arasında yerini aldı.